Lot Nr. 26944
Riberholt, Hilmar Bruno (1883 – 1936) Dänemark: Brügge 1912
AnbieterdetailsRiberholt, Hilmar Bruno (1883 - 1936) Danmark: Brügge 1912. Öl auf Leinwand. Signiert: Hilmer Riberholt Brygge 1912. H: 71 cm. B: 95 cm.
Riberholt, Hilmar Bruno (1883 - 1936) Danmark (1883 - 1936) Deutschland
Autodidakt. Født i Århus. Malede romantiske nattebilleder som speciale, udført i nattetimerne med acetylenlamper. Har malet flere værker fra Aarhus bl.a. med Domkirken.